Medailové žně. Hocko, Sobecký a Mrkvička vezou ze světových policejních a hasičských her šest medailí

Medailové žně. Hocko, Sobecký a Mrkvička vezou ze světových policejních a hasičských her šest medailí

V holandském Rotterdamu se konaly Světové policejní a hasičské hry, kam vyrazili i naši zápasníci Jan Hocko, Tomáš Sobecký a Robert Mrkvička. Honzovi se podařilo vybojovat dvě zlaté medaile jak ve volném stylu, tak i řecko- římském zápase. Tomáš Sobecký si z volného stylu veze stříbrnou medaili a z řecko-římského zápasu zlato. Aby toho nebylo málo, kluci přidali stříbrnou medaili z týmové hasičské štafety. Robert ve věkové kategorii 45+ obsadil stříbrnou pozici.

Tato soutěž se koná jednou za dva roky a letos zde v 62 sportech soutěžilo přes 10 000 sportovců z řad policistů a hasičů.

Honzo, na policejních a hasičských hrách se vám podařilo opět uspět a vezete si tři zlaté a dvě stříbrné medaile. Jak se vám tentokrát zápasilo?

Zápasilo se po tak dlouhé nucené pauze (covid ) uspokojivě, ale člověk byl ze začátku více nervózní a ne tak jistý jako vždy.

Můžete popsat průběh celého turnaje, s kým jste zápasili a jak jednotlivá utkání dopadla? Turnaj byl podle platných pravidel pod záštitou německého mezinárodního rozhodčího. Čekali jsme po dlouhé pauze a konání v Evropě popravdě větší obsazenost, ale to nemělo vliv na kvalitu soupeřů. Účastnili se i takový borci jako Gavor Štefanek SRB Olympijský vítěz 2016 a Mirko Englich stříbrný z Olympiády.

Já jsem měl ve volném stylu dvě vyhrocená utkání se soupeři z Turecka, která dopadla úspěšně na mé straně. První bylo spíše fight než zápas a také to odnesl můj obličej 😊.  Skončilo to 2:1 na body pro mě. Druhé jsem už zvládl lépe technicky a udělal více bodových akcí. V řecko-římském stylu mi soupeři nenastoupili kvůli zranění a možná i respektu 🙂   

Tomáš měl ve volném stylu také dvě utkání: první bylo se soupeřem z Německa, které dopadlo po velmi vyhroceném boji a výsledku na bodové tabuli 6:6 lépe pro německého soupeře jen z důvodu jedné více bodované technice. Ve druhém boji se Tom střetl se soupeřem z Turecka a toto ze začátku vyrovnané utkání nakonec zvládl a vyhrál. V řecko-římském stylu měl Tom tři utkání, které zvládl a vyhrál. Prostě jsme řecáci a v tom si více věříme.

Robert, zápasník z Havlíčkova Brodu, zápasil ve věkové kategorii 45+ a obsadil druhé místo, když prohrál s Američanem.

Kromě wrestlingu se účastníte i další soutěže, a to hasičské štafety. Jak jste v této disciplíně dopadli?

Další den po zápasnickém turnaji jsme se zúčastnili hasičské disciplíny TFA (ultimate firefighter), kdy nejsilnější hasič přežije v teamech, protože individuální soutěž se nám křížila se zápasem. Jsou to čtyřčlenná družstva rozdělena do věkových skupin vždy podle nejmladšího. Byli jsme já, Tomáš, Pepa Kroupa a Jan Šeps. Po opravdu nadlidském výkonu, kdy jsme si všichni sáhli až na dno sil, jsme v překvapení a radosti dopadli na druhém místě pouze za českým teamem složený z kluků, co se této disciplíně opravdu věnují a mají to jako svůj top sport. Jinak bylo pět teamů v naší kategorii.

Po kolikáté se již těchto her účastníte a s jakou bilancí?

Jsou to mé páté hry a Tomáše třetí a vždy jsme z her dovezli medailové umístění. Popravdě na těchto hrách se nám opravdu zadařilo a jsme spokojeni.

Jak dlouho jste se na soutěž připravovali?

Na soutěž se připravujeme prakticky celý rok. Tomáš jezdí trénovat do teplického klubu zápasu a já trénuji v Praze na Olympu. To je naše zápasnická příprava a fyzičku atd. trénujeme individuálně doma. Na hasičské disciplíny se připravujeme v práci, kdy máme fyzickou přípravu.

Tyto hry se konají jednou za dva roky, budete chtít jet i na další, které se budou konat v Kanadě? Jak vlastně probíhá nominace?

Příště se hry konají v Kanadě (Vinnipeg) a pokud bude vše v pořádku, chtěli bychom se zúčastnit. Záleží to hlavně na zdraví a také na financích, protože si to vše hradíme z vlastních zdrojů od ubytování až po startovné.

Nominace v republice není ucelená a je to škoda. Nás vždy osloví pořadatel a po domluvě s vedením a zvážení nás, se vypravíme pro medaile :-).

Celá republika nyní sleduje, jak nejen vaše jednotka z Varnsdorfu bojuje s rozsáhlým požárem v Hřensku.  Máte zprávy od kluků z vaší jednotky?

S kluky jsme ve spojení přes telefon a internet. Z Ústí a Varnsdorfu je tam vyslaná technika a dobrovolní hasiči. Jinak kluci normálně slouží, protože se musí zachovat minimální počet na stanici kvůli dalším událostem. Ve Varnsdorfu je momentálně hodně cítit i vidět kouř. Jinak co nám psali dobrovolní hasiči, tak je to mazec a něco takového tu snad ještě nebylo.

Leave a Reply

Your email address will not be published.