Mám hlad po boji, říká Adéla Hanzlíčková před mistrovstvím Evropy

Mám hlad po boji, říká Adéla Hanzlíčková před mistrovstvím Evropy

Adéla Hanzlíčková odjela na své jubilejní desáté mistrovství Evropy seniorů do Záhřebu, kde se zítra postaví na žíněnku do prvního kvalifikačního utkání. Adéla má z mistrovství Evropy již stříbro a bronz, nejcennější kov jí ale zatím chybí.

Po kolikáté jedeš reprezentovat Českou republiku na mistrovství Evropy? 

Na prvním seniorském mistrovství Evropy jsem byla v roce 2013 a od té doby jsem nevynechala žádné, takže tohle bude moje 10. mistrovství.

Jaké jsou tvé cíle na tomto mistrovství? 

Samozřejmě bych chtěla vyhrát, zlato z ME mi pořád ve sbírce chybí. Ale hlavní pro mě bude, abych předvedla co nejlepší utkání a popřípadě zjistila, kde mám nedostatky a na čem je potřeba popracovat do MS, které bude daleko důležitější.

Koho by sis přála do prvního utkání? 

Nemám žádnou soupeřku, kterou bych si vyloženě přála do prvního kola, ale vždycky jsem radši, když mám do prvního kola spíš slabší soupeřku, protože první kola jsou pro mě nejnáročnější.

Jak probíhala tvá příprava a jaký byl tvůj tréninkový režim? 

Příprava byla poměrně náročná, 2 týdny zpátky jsme byli na soustředění v polské Spałe, kde jsem hodně zápasila a minulý týden jsme už tolik na žíněnce nebyli, protože si před závody ráda od zápasu odpočinu, abych měla hlad po boji.

Co ti před utkáním nejvíc pomáhá se koncentrovat a co tě naopak dokáže rozhodit? 

Na nervozitu před zápasem mi nejvíc pomáhají různá dechová cvičení, pořádně se rozcvičit, pustit si hudbu, nebo si popovídat s trenérem. Nejvíc mě dokáže naopak rozhodit, když moc přemýšlím nad zápasem a přemítám zbytečně nad tím, jak bude probíhat a s kým budu zápasit dál a různé co kdyby… Takže se to snažím nedělat.

Jakou hudbu si pouštíš před utkáním?

Hudbu poslouchám různou, mám svůj playlist a ten na skoro každé závody obměňuji.

Budeš mít s sebou své šťastné kalhotky? 

Šťastné kalhotky s sebou mám, ale nepřikládám jim téměř žádnou váhu. Nikdy jsem nebyla pověrčivá, takže kdybych je náhodou zapomněla, tak se nic nestane.

Jak se cítíš, když reprezentuješ svou zemi na mezinárodní úrovni? 

Cítím velkou hrdost, že můžu reprezentovat svoji zemi.

Jaký byl tvůj nejtěžší zápas v kariéře a kam tě posunul? 

Nejtěžší zápas v kariéře pro mě byl určitě ten na OH, kde jsem to projela na plné čáře z velké části kvůli tomu, že jsem nezvládla psychický tlak z očekávání a nervozita mě semlela. Na druhou stranu jsem se díky tomu naučila se zaměřit spíš na sebe a na věci které můžu ovlivnit, a ne na to, co si budou myslet ostatní.

Jaký byl tvůj největší úspěch v kariéře dosud? 

Tabulkově je můj největší úspěch asi 2. místo na ME v roce 2019. Ale z poslední doby mám největší radost ze stříbrné medaile na Ranking series v Záhřebu, protože jsem byla spokojena s tím, jak jsem zápasila a cítím velký posun.

Kdo je tvůj největší vzor a čím tě inspiroval? 

Nedokážu říct, kdo je můj největší vzor, spousta lidí mě inspiruje například svým zápalem pro sport, zápasnickým stylem nebo férovostí, ale konkrétní jméno nemám.

Jaké jsou tvé plány do budoucna? 

Do budoucna ještě nemám jasné plány, snažím se maximálně koncentrovat na zápas. Pár nápadů mám, ale ty si zatím nechávám pro sebe.

Už několikrát jsme zmiňovali, že tvým největším problémem je nedostatek sparing partnerů. Proč tak málo holek vydrží u zápasení do dospělosti, když v nižších věkových kategoriích jich je docela dost? 

Nedostatek sparingů je u mě problém, který se snažíme dlouhodobě řešit. Otázka proč spousta holek v určitém věku končí, je poměrně složitá. Často se zápasem začínají, protože zápasí jejich sourozenec a pro rodiče je jednodušší je vozit do stejného kroužku a pokud si je zápas nezíská, nemají důvod dál pokračovat. Dalšími důvody může být to, že zápas je velice fyzicky i psychicky náročný a pro vrcholovou úroveň je potřeba podřídit přípravě strašně moc věcí, a navíc u nás tento sport není téměř vůbec populární, a i to může spoustu mladých nejen holek, ale i chlapců odradit.

Čím myslíš, že by se mohly dívky motivovat pro zápasení?

Zápas je podle mě velice komplexní sport a rozvíjí se u něj spousta schopností jako je síla, vytrvalost, ohebnost, výbušnost atd. Na vrcholovém sportu je potom skvělé, že díky němu procestujete spoustu zemí, (většinou takových, kam by vás normálně nenapadlo cestovat :-)), potkáte spoustu zajímavých lidí a získáte zážitky na celý život.

Sledujte živě na www.uww.org

Leave a Reply

Your email address will not be published.