Reprezentace odjela na Světový pohár jednotlivců

Reprezentace odjela na Světový pohár jednotlivců

Po téměř třičtvrtě roce se naši reprezentanti postavili na žíněnku při vrcholné soutěži. Sny o eliminacích na olympiádu se brzy po začátku pandemie rozplynuly, přípravu střídala karanténa a zákaz sportování i samotná nemoc. V domácích podmínkách se snažili připravovat a nevěděli na co. Olympiáda padla, mistrovství světa taktéž, avšak to dnes nahradil poprvé se konající Světový pohár jednotlivců v Bělehradě.

Jako první a dnes jediný zástupce České republiky se ve váze 77 kg postavil na žíněnku Jakub Bielesz. Toho čekal Turek Furkan Bayrak, který vytěžil z parteru, a nakonec poráží Jakuba 3:1 na body. V dalším zápase Bayrak prohrává, a tak padla i možnost případné repasáže.

„Příprava nebyla vůbec ideální. Nikdo z nás vlastně nevěděl, co očekávat. Čekalo se na rozhodnutí, jestli se Mistrovství světa bude vůbec pořádat. Nakonec je dobré, že z toho udělali alespoň světový pohár. Času na přípravu sice bylo dost, ale chyběli nám sparringové na soustředěních. Bohužel doba nám toho moc nedovolila. Na zápas jsem se po dlouhé době těšil, ale trochu mi trvalo, než jsem se do něj dostal. Podle mě rozhodnul parter, kde jsem zaspal v obraně a pak nerozhodnost v útoku při parteru. Na to, že jsem se dostal z covidu asi před měsícem, tak jsem se cítil docela dobře, ale bohužel se maličko ukázala nevyzápasenost a jistota v parteru. Ale bylo fajn stát zase po dlouhé době na žíněnce a na takové akci,“ zhodnotil přípravu i zápas Jakub.

Naši mužskou reprezentaci do Srbska tradičně doprovází reprezentační trenér Václav Scheiner starší a Tomáš Tobola. „Jakub odzápasil vcelku vyrovnané utkání. Rozhodlo kladivo, které soupeři neubránil. V závěru se snažil výsledek zvrátit a už to nešlo. Svoji roli hrála fyzická připravenost, která po prodělaném Covidu-19 není úplně zpět,“ řekl nám k zápasu Václav Scheiner.

Zítra nás čekají další souboje, ve kterých uvidíme Oldu Vargu, jenž se utká s mistrem Afriky, alžírským Chawki Doulache, Artura Omarova, kterého čeká Bělorus Aliaksandr Hrabovik stříbrný medailista z Mistrovství Evropy i evropských hrách a Štěpána Davida, který bude zápasit s medailistou z Mistrovství světa Acostou Fernandezem (Chile).

Trenéra Václava Scheinera jsme se zeptali nejen na přípravu, ale i na bezpečnostní podmínky, které panují na tomto turnaji.

Dokázali jste se i přes vlastní onemocnění Covid a uzavření tělocvičen dobře připravit an tento turnaj?

Připravovali jsme se opatrně, resp. podle doporučení lékařů. Úkolem bylo odjet a absolvovat turnaj, který je na úrovni Mistrovství světa, možná větší. (Nejsou tady některé země, které patří k těm slabším) Je to pro nás start do sezóny 2021

Je znát rozdíl na zápasnících z ostatních státu, kde probíhala pandemie bez uzavření a mezi těmi, kde k lockdownu došlo?

To zatím nelze posoudit.

Jaká jsou na Světovém poháru protiepidemiologická opatření? Musíte zůstávat v bublině?

Opatření jsou maximální. Museli jsme absolvovat testy před odjezdem v Praze. Po příjezdu do Bělehradu tady znovu proběhly další testy. Roušky se smí sundat jen na samotné utkání. To se netýká trenérů. Nesmíme nikam jinam než-li: hotel, hala, určený transport. Nesmíme se ani po jednom projít venku. Desinfekce jsou všude, atd.

Tento turnaj je od března prvním ostrým startem. Jak na tým působila takto dlouhá pauza?

Mají absťák a je znát nejistota.

Korona u našich borců trochu zamíchala i váhou.

Ne tak úplně, Jakub i Olda jsou 77-ičky, ale nemohou jít dva závodníci do stejné váhy. O rozdělení do 77 a 82 kg rozhodla aktuální hmotnost. Je pravda, že Jakubovi váha po covidu klesla. Olda je jediný v týmu, který covid neprodělal.

Proč nejel také Petr Novák?

Petr je po operaci, měl utrženou achilovku. První turnaj plánujeme v polovině ledna v Chorvatsku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.