Artur Omarov vybojoval na Světovém poháru bronz!

Artur Omarov vybojoval na Světovém poháru bronz!

Výborného umístění dnes dosáhl Artur Omarov, když na Světovém poháru ve srbském Bělehradu zvítězil ve vyčerpávajícím souboji s Uzurem Dzhuzupbekovem (KGZ), mistrem Asie z loňského roku a dvojnásobným bronzovým medailistou z mistrovství Asie a získal tak bronzovou medaili. Oldřich Varga dnes uspěl v repasáži, kde soupeře George Vlada Mariea (ROU) přebodoval 10:0, avšak v dalším utkání o bronz nestačil na německého Rolanda Schwarze a z vrcholné soutěže si odváží páté místo.

V osmifinále Artur porazil Běloruse Aliaksandra Hrabovika (1:1), do čtvrtfinálového utkání mu nenastoupil Francouz Mélonin Noumonvi a semifinále prohrává s maďarským Alexem Gergo Szoke (4:0). O třetí místo se utkal s Uzurem Dzhuzupbekovem z Kyrgyzstánu a po krásném utkání Artur vítězí 4:1.

“Před 3 týdny, kdy jsem se dostával z covidu, jsem ani nevěřil, že budu zápasit na světě a ještě k tomu přivezu medaili. Mrzí mě, že se mi nepovedlo vyhrát postup do finále, ale i přesto jsem nesmírně šťastný, že máme medaili a že opět po dlouhé době visí česká vlajka na stupních vítězů. Co říct k soupeřům? Ani nevím, snad jen že i taková malá země jako je Česko, je schopna v této době, kdy nejsou úplně ideální podmínky, konkurovat a bojovat o medaile se světovou špičkou,” řekl dojatý Artur a hned zhodnotil všechny utkání: “První utkání: S bělorusem jsem věděl, že to bude těžký a vyrovnaný soupeř. Podle toho jsem ho i porazil. Druhé utkání: s Francouzem. Moc dobře se oba známe. Proto si myslím, že nenastoupil z taktických důvodů (kvalifikace na OH). Loni jsme spolu zápasili a mně se povedlo vyhrát. Třetí utkání: s Maďarem. Sice jsem neprohrál žádný technický bod a ještě jsem přišel o výhodu parteru, za kterou si můžu já sám. A závěr jste viděli… Faul, 2 body soupeři a utkání bylo ztracené. Čtvrté utkání: Boj o bronz s Kyrgyzstáncem se taktický vyvíjel dobře a to hlavní bylo ubránit se.”

“Artur tentokrát “uhlídal” hlavu, tzn. že nedal rozhodčím takový prostor na napomínání jako včera. Ubránil se v parteru a dokázal soupeře po celou dobu kontrolovat. Je to jeho první medaile a snad velké nakopnutí směrem ke kvalifikacím na Olympijské hry,” zhodnotil boj o bronz reprezentační trenér Václav Scheiner.

Oldřich Varga se turnajem probojoval nejdříve přes Alžířana Chawki Doulacha, kterého porazil 5:1. Ve čtvrtfinále prohrál s Turkem Salihem Aydinem, ten se však probojoval do finále a Oldu tak vytáhl do repasáže, kde porazil rumunského George Vlad Mariea 10:0. “Olda se v utkání s Rumunem našel. Nejen, že jej ovládal, ale i vyzkoušel úspěšně techniku, kterou v letošním roce pilujeme. To je důležitý posun. Vzhledem k tomu, že startuje o váhu výš, je jeho výkon na tomto Světovém poháru velmi nadějný, ” řekl nám k repasáži trenér Václav Scheiner.

Následovalo utkání o třetí místo, kde Olda prohrál s Němcem Rolandem Schwarzem 10:0. “V utkání o bronz se Olda tentokrát v postoji neprosadil a navíc neubránil parter. V začátku druhé poloviny přitvrdil a soupeř byl napomínán. Při pokusu o zved jej ale soupeř přešel, zabodoval a vyhrál na technickou převahu. V tomto duelu myslím hrál roli i hmotnostní rozdíl,” dodal Václav.

“Před utkáním jsem pozoroval Schwarze v jeho posledních bojích na světových soutěžích. V postoji jsem musel být hodně opatrný, abych mu nezbaštil záručku, na kterou v podstatě na Evropě vyhrál vícemistra Evropy. Přesto jsem si říkal, že si ji pohlídám. Obavy jsem měl spíše z parteru, protože v poslední době nebyl tolik zařazený v tréninku a to se kondičkou nedožene. Pokud člověk nezíská praxí cit, může být silný jak silnice a bude mu to houby platné. Já ten cit teď nemám a všechno, co jsem si tady prohrál, bylo právě v parteru. Věděl jsem, že Schwarz zvedá z levé strany a tak jsem se toho bál, že jsem obranu na tento zved přehnal a tím dal v podstatě zadarmo koršun do druhé strany. Poté, když jsem to s obranou nepřehnal, tak mě zvedl a hodil do autu. Mrzí mě, že jsem nevyužil svého parteru, kdy jsem Schwarze hezky zvedl, ale jeho pohyb mě vychýlil z rovnováhy a tím si ukončil zápas. Nic mé chyby neomlouvá. Na druhou stranu si říkám, že po takové pauze a tréninkových podmínkách to není úplně špatný výsledek,” okomentoval svůj poslední zápas Olda.

Za velkým úspěchem našich reprezentantů, kteří se i přes problémy s Covidem dokázali takto připravit na Světový pohár, nestojí jen dřina samotných zápasníků, ale také jejich trenéři a to Václav Scheiner starší a Tomáš Tobola, kterým také patří velký dík.

Na Světovém poháru však ještě nekončíme, již zítra se můžeme těšit na utkání Adély Hanzlíčkové.

Leave a Reply

Your email address will not be published.