NSA zastavila vydávání povolení ke vstupu do ČR pro ruské sportovce

NSA zastavila vydávání povolení ke vstupu do ČR pro ruské sportovce

V návaznosti na kroky Vlády ČR Národní sportovní agentura s okamžitou platností ode dne 26. února 2022 pozastavila veškeré procesy s vydáváním povolení ke vstupu pro sportovce z Ruské federace na území České republiky. Kvůli nutnosti jednotného postupu českého sportovního prostředí vůči mezinárodním utkáním s reprezentací Ruska svolává předseda NSA Filip Neusser na neděli konferenci s předsedy největších českých sportovních svazů.

„Situace na Ukrajině je kritická a je potřeba přecházet od řečí k činům. V součinnosti s kroky Vlády ČR jsem dnes rozhodl o okamžitém zastavení vydávání povolení ke vstupu pro sportovce Ruské federace,“ uvedl předseda Národní sportovní agentury.

Jedná se o první krok v reakci českého sportu na ruskou agresi na Ukrajině s tím, že další kroky budou brzy následovat. „Musíme být sjednoceni v českém sportovním prostředí. To se týká zejména mezinárodních utkání s reprezentacemi Ruska – není možné, aby jeden sportovní svaz odmítal kvůli invazi absolvovat zápasy s ruskou reprezentací a další sportovní svaz s nimi bez problémů hrál. Český sport musí postupovat jednotně s českou vládou a s partnery z Evropské unie,“ upřesňuje předseda NSA Neusser s tím, že Rusku by dle jeho názoru mělo být okamžitě odebráno pořadatelství všech mezinárodních sportovních akcí a zakázána účast ruských reprezentačních družstev na všech světových a evropských šampionátech a dodává: „Na neděli jsem proto svolal předsedy největších českých svazů, abychom si domluvili jednotný postoj za české sportovní prostředí zejména vůči mezinárodním utkáním s reprezentací Ruska.“

Již ve čtvrtek 24. února nabídl předseda NSA Filip Neusser prostřednictvím ukrajinského velvyslance pomoc ukrajinským sportovcům, kteří jsou v České republice na mezinárodních akcích nebo přípravných kempech a kvůli aktuální situaci se nemohou vrátit do vlasti. „Národní sportovní agentura má úzkou spolupráci s mnoha českými univerzitami, sportovními středisky a sportovními svazy. Jsem si jist, pokud to bude potřeba, že nebude pro mě problém zajistit ukrajinským sportovcům ubytování a stravu po dobu, než bude pro ně bezpečné se vrátit zpět do Ukrajiny,“ dodává Filip Neusser.

Ukrajinské federace zažádala o vyřazení ruské federace ze zápasnických soutěží a jejích představitelů z vedení UWW. SZČR tuto žádost podpoří.

Leave a Reply

Your email address will not be published.