Artur Omarov vybojoval bronz na mistrovství Evropy

Artur Omarov vybojoval bronz na mistrovství Evropy

Artur Omarov dnes večer vybojoval bronzovou medaili na mistrovství Evropy! K tomuto obrovskému úspěchu se Artur probojoval přes Arifa Niftullayeva (AZE), Vladena Kozliuka (UKR) a na cestě za zlatem ho zastavil až Artur Aleksanyan (ARM). Pro Artura byla tedy šance zabojovat o bronz, a to se mu skvěle podařilo, když dnes večer přemohl Roberti Kobliashviliho (GEO) 1:1 na body.

Arturovo dosud nejlepší umístění na ME bylo páté místo z roku 2020 a deváté v roce 2022. Letos se mu konečně podařilo medaili vybojovat.

“Jsem za tento bronz strašně rád. Pro zápas je to důležitá medaile z Evropy a tohle je takový ten malinký krůček k vysněné olympiádě. Toto utkání bylo hodně taktické, oba jsme věděli, že máme dobrou obranu v parteru a paradoxně jsme oba chtěli jít první dolů a měli jsme to takhle postavený. Takže takticky bylo toto utkání z mé strany zvládnuté na výbornou, ale vizuálně to nevypadalo až tak dobře, jak by mělo,“ řekl Artur bezprostředně po zisku cenné medaile.

Artur se o ní na mistrovství Evropy bezúspěšně pokoušel již 13 x, tentokrát, na čtrnáctý pokus, to vyšlo a ze Záhřebu si veze vysněnou medaili. „Je to šílené číslo, když na to takto pomyslím a je to zadostiučinění. Ale tohle je jen jeden krůček, ke kterému jdeme, náš cíl je olympiáda. Přišlo to vhod, přišlo to včas a teď to musíme ladit ještě na svět.“

Reprezentační trenér Václav Scheiner neskrýval radost z úspěchu svého svěřence, nicméně oba shodně říkají, že jejich cíl je olympiáda, která se bude konat již příští rok v Paříži. První nominační turnaj na olympiádu bude mistrovství světa, které se bude konat v září v srbském Bělehradě. „Je to úžasný, že na svém čtrnáctém startu na Evropě konečně vybojoval medaili. Už to není jen ojedinělý výsledek, že už to navazuje na sebe, Artur poráží medailisty ze světových soutěží, to je pro mě to nejcennější. A příslib, že se bude dál dařit, když je před námi olympiáda,“ okomentoval zisk medaile trenér.

IMG_2480

Na šampionátu byl s výpravou i nově zvolený předseda SZČR Robert Mazouch, aby navazoval vztahy mezi týmy na mezinárodní úrovni a zároveň podpořil náš tým. Mohl si tak užít tento úspěch přímo naživo. „Je to fantastický úspěch. Po čtrnácti letech to je velmi vytoužená medaile. Mě se strašně líbil a velmi oceňuju ten postup v jednotlivých kolech. Artur porazil medailisty z mistrovství Evropy, mistrovství světa i olympijských her, takže to je to nejcennější. Opravdu věřím, že se to už zlomilo ve všech parametrech. Artur je rovnocenným soupeřem, který může získat medaile na světě či olympiádě. Je to první krok z těch tří, které bychom rádi viděli,“ řekl spokojeně Robert Mazouch.

„Oslavy moc velké nebudou, protože naše cíle jsou větší, ale samozřejmě z medaile máme radost, takže to s klukama a trenérem oslavíme. Všechny moje medaile dostává vždy moje rodina, moje manželka, která si jí zaslouží, a prožívá to se mnou až do konce. Manželka mi ale snad odpustí, protože tuhle medaili bych chtěl věnovat svému bývalému trenéru, letos v lednu zesnulému Germanu Khutornoyi z Chomutova. Tohle je pro vás trenére!“ vzkázal do nebe Artur.

Osmifinále:

Artur OMAROV (CZE)  vs Arif NIFTULLAYEV (AZE) 2:1

Artur Omarov v osmifinále poráží Niftullayeva 2:1 a postupuje do čtvrtfinále, kde ho bude čekat Vladen KOZLIUK (UKR)! Kozliuk je loňský bronzový medailista z ME,v kategorii U23 vybojoval na ME bronz a stříbro, v juniorech bronz na ME a zlato na MS. 

Čtvrtfinále: 

Artur Omarov (CZE) vs Vladen Kozliuk (UKR) 3:1

Artur vítězí ve čtvrtfinále nad Kozliukem 3:1 a postupuje do semifinále, kde se střetne s (ARM) Artur ALEKSANYAN. 

Semifinále:

Artur Omarov vs Artur Aleksanyan (ARM) 0:9

Aleksanyan je stříbrný medailista z olympijských her v Tokiu a zlatý medailista z OH v Brazílii. Čtyřikrát vyhrál mistrovství světa, jednou byl stříbrný. Z mistrovství Evropy má 2x zlato, jednou stříbro a jeden bronz. S Arturem se již jednou potkal v repasáži na ME v roce 2017, tehdy vzešel z jejich utkání vítězně Aleksanyan. Ani tentokrát se Arturovi nepodařilo vyhrát nad arménským borcem a prohrává s ním na bodovou převahu.

Boj o bronz: 1:1

Artur Omarov vs Roberti Kobliashvili (GEO)

Gruzinský Kobliashvili je dvojnásobný bronzový medailista z mistrovství světa, z mistrovství Evropy má zlato, stříbro i bronz. S Arturem proti sobě dosud ještě nestáli a Artur tak nevěděl, co má očekávat. Ve vypjatém boji vítězí Artur 1:1 na body a získává tak bronzovou medaili.

Leave a Reply

Your email address will not be published.