Olympijské hry byly odloženy

Mezinárodní olympijský výbor v úterý  24. března definitivně odložil konání olympijských her v Tokiu. Podle předsedy MOV Thomase Bacha nemusí proběhnout v létě 2021, což je nejzašší termín, ale v úvahu připadají i jarní termíny. Dle jeho slov bude hledání nového termínu vyžadovat oběti a kompromisy od všech zúčastněných. Sportovce požádal o pochopení a shovívavost s možnými škrty a přesuny v přípravě. Kromě termínu, který rozhodně nebude jednoduché sladit s konáním dalších plánovaných sportovních akcí, je ve hře i dostupnost olympijské vesnice. Byty ve vesnici měly po skončení olympiády přejít na nové majitele a  mnoho z nich už je prodáno.

“Nemohu vám slíbit ideální řešení, ale mohu slíbit, že uspořádáme ty nejlepší možné hry. Olympijské hry v Tokiu mohou být oslavou lidstva po překonání současné koronavirové krize, opravdovou oslavou naší cílevědomosti a potvrzením olympijského ducha, který nás všechny spojuje” řekl Thomas Bach.

Předseda Svazu zápasu České republiky Belo Svitek podporoval z důvodu ochrany zdraví sportovců odložení olympiády. “Nic není důležitější než zdraví a ochrana nejen sportovců, ale všech lidí.  Proto jsem rád, že Mezinárodní olympijský výbor rozhodl o odložení her. Věřím, že se situace brzy uklidní a sportovci budou mít čas na kvalitní přípravu, ” dodal Belo Svitek.