Zhodnocení mistrovství Evropy očima trenérů

Uplynulé mistrovství Evropy budí rozporuplné emoce. Na jednu stranu velká radost z 5. místa Artura Omarova, což je opravdu úspěch, který Artura posunul ve světovém žebříčku na 6. místo, na druhou stranu smutek, jelikož ho od vytoužené medaile dělil jediný zápas. Štěpán David zažil svou první výhru na takto významné soutěži a skončil na 9. místě. Petr Novák si z Itálie odváží 13. místo, Oldřich Varga skončil 26.

V ženském zápase se umístila Adéla Hanzlíčková i Lenka Hocková na 10. místě.

Mistrovství Evropy se konalo od 9. – 12. února v italském Římě a v řeckořímském zápase se ho zúčastnilo 192 závodníků ze 34 zemí, v ženském zápase se utkalo 127 zápasnic.

Jak výkony svých svěřenců hodnotí reprezentační trenéři Milan Hemza (ženský zápas) a Václav Scheiner st.(řecko-římský zápas)?

 

57 kg Lenka HOCKOVÁ 10. místo / 12 závodnic

Sara Johanna LINDBORG (SWE)    3 místo            pol.0:3/ 2:8                 čas 6 min

Lenka podala v tomto utkání dobrý a bojovný výkon. V druhé polovině utkání provedla úspěšný poraz za dva body. Soupeřku dostala do nevýhodné pozice, bohužel nedokázala tuto pro ni velmi příznivou situaci se záběrem paže lépe využít. Z mého pohledu byla soupeřka silově lépe připravená, a to v utkání rozhodlo.

 

68 kg Adéla Hanzlíčková 10. místo / 13 závodnic      

Anna Carmen SCHELL (GER)                     5. místo           pol.1:2/ 4:10               čas 6 min

Adéla nepodala v tomto utkání optimální výkon, dopustila se chyb při provádění chvatů a její soupeřka z toho vytěžila celkem 6 bodů. Adéla v první polovině utkání získala bod za pasivitu a vedla 1:0, poté ji soupeřka zabrala nohu a Adéla se pokusila o tzv. nůžky. Ty se ji nevydařily a soupeřka pak dostala dva body. V začátku druhé poloviny utkání za stavu 1:2 Adéla provedla tzv. Balavadze, bohužel ne na 100 %, soupeřka ji zaskočila a dostala 4 body. Přes snahu zvrátit utkání ve svůj prospěch se ji to již nepodařilo a utkání s medailistkou (3. místo) z MS 2019 prohrála.

 

 

77 kg Oldřich VARGA, 27 závodníků, 26. místo

Oldřich VARGA CZE – Evrik NIKOGHOSYAN FRA 0 : 11

Oldřich Varga absolvoval poměrně malou část přípravy letošní sezóny. (3 x antibiotika). Jeho výkon však nebyl ovlivněn tímto handicapem. Nechal soupeři uskutečnit zcela likvidační záběr. Utkání skončilo ve velmi krátkém čase. Nelze hodnotit jinak než jako hrubou chybu. Směrem ke kvalifikačním turnajům na OH 2020 se na tento záběr výrazně zaměříme.

87 kg Petr NOVÁK, 19 závodníků, 13. místo

Petr NOVÁK CZE – Tarek Mohamed ABDELSLAM SHEBLE MOHAMED  BUL 1 : 3

Petr Novák nastoupil do utkání s nedoléčeným zraněním žeber. Hlavním důvodem nominace na ME byla povinnost účasti opravňující ke startu na kvalifikačních turnajích na OH 2020. Byli jsme připraveni v případě jakéhokoli nebezpečí obnovy zranění, soutěž, resp. utkání ukončit. Nebylo to nutné a lze konstatovat, že jeho účast na ME splnila svůj účel. Na OH kvalifikace bude dobře připraven.

97 kg Artur OMAROV, 17 závodníků, 5. místo

Artur OMAROV CZE   –   Tadeusz MICHALIK  POL   6 : 5

Artur OMAROV CZE   –   Nikoloz KAKHELASHVILI  ITA  O : 9

Artur OMAROV CZE   –   Anestis ZARIFES  GRE  11 : 0

Aleksandr GOLOVIN  –   Artur OMAROV CZE   8 : 0

Artur Omarov se dostal poprvé na světové soutěži do finále. Medaile však byla poměrně daleko. Vybojoval 5. místo, a to je zcela jistě úspěch. Ve světovém žebříčku je v této chvíli na 6. místě. Opět nesporný úspěch. Zůstali za ním soupeři, kteří se již kvalifikovali na OH 2020. Na druhé straně je nutno říct, že na ME nepodal bezchybný výkon a nebyl v optimální formě. Sám se tak zhodnotil. Směrem k OH kvalifikačním turnajům budeme pracovat na všech jeho rezervách.

130 kg Štěpán DAVID, 16 závodníků, 9. místo

Štěpán DAVID  CZE   –  Pavel RUDAKOU  BLR  3 : 1

Arvi Martin SAVOLAINEN  FIN  –  Štěpán DAVID  CZE    4 : 0

Štěpán David poprvé vyhrál na světové soutěži. Potvrdil v obou utkáních, že jeho výkonnost stoupá. Pomalu, ale stoupá. Deváté místo na ME je pro něho v současné době určitě úspěch.

Na mezinárodních soustředěních se v rámci kontrolních bojů v postoji, zcela vyrovnal soupeřům, kteří se prosazují na světových soutěžích. Slabou stránkou zůstává stále parter.