Adéla Hanzlíčková se stala vicemistryní Evropy

Vítězná cesta reprezentantky České republiky v zápase ve volném stylu Adély Hanzlíčkové skončila na mistrovství Evropy až ve finále. Pětadvacetiletá volnostylařka podlehla v rumunském hlavním městě Bukurešti Ukrajince Alle Cherkasové 6:11 na body a získala tak stříbrnou medaili. Jde o první cenný kov české reprezentantky v kategorii dospělých, zároveň je to pro český zápas první medaile z evropské či světového šampionátu po dlouhých deseti letech.

Ve váhové kategorii do 68 kilogramů startovalo celkem 14 zápasnic. Cesta do finále začala ve středu 10. dubna pro Hanzlíčkovou velmi zostra, když v kvalifikačním duelu s Litevkou Danute Domikaityte vyhrála až po infarktovém závěru a celkovém skóre 5:3 na body. Ve čtvrtfinále už ale velmi suverénně porazila německou reprezentantku Mariu Selmaierovou, když ji v druhém kole položila na lopatky. Semifinále pak Hanzlíčková ovládla 7:2 na body, když po prvním kole vedla nad Lotyškou Anastasijou Grigorjevou 1:0, ovšem ve druhém kole svůj náskok navýšila až o sedm bodů. Zbytek utkání si zkušeně pohlídala a slavila postup do finále evropského šampionátu.

Ve finálovém duelu narazila na úřadující mistryni světa z Ukrajiny Cherkasovou, která byla od začátku zápasu velmi aktivní a často chodila do útoků. Byla to ukrajinská zápasnice, která získala první 2 body, Adéla Hanzlíčková ale brzy srovnala skóre na 2:2 vlastním podařeným útokem na nohy. Na konci prvního kola ale opět vedla Ukrajinka, tentokrát 4:2. Ve druhém kole pak Cherkasová v aktivitě nepolevovala, jakkoliv česká reprezentantka také dokázala bodovat. Konečný výsledek byl ale 11:6 pro Ukrajinku. Adéla Hanzlíčková tak obsadila druhé místo.

„Mrzí mě, že jsem to tažení tady v Bukurešti nedotáhla až ke zlatému konci. Na druhou stranu, i teď u mě převládá spokojenost a pocit zadostiučinění. Roky jsem dřela a poslední týdny skoro nebyla doma, protože jsem absolvovala jedno zahraniční soustředění za druhým. Ale teď si můžu říct, že se to vše vyplatilo, protože jsem se dostala do finále mistrovství Evropy a odvážím si stříbro,“ popsala svoje bezprostřední pocity po finále Hanzlíčková. „Ukrajinka byla asi mírnou favoritkou, vždyť v loňském roce vyhrála mistrovství světa. A ano, byla silná a hodně aktivní, ale nemyslím si, že bych nějak výrazně zaostávala, což mě těší. Vlastně jsem si celé finále dost užívala a mám z něj dobrý pocit. Rozhodně je to motivace do dalšího tréninku.“

 

Petr Vurbs
tiskový mluvčí Svazu zápasu ČR