Reprezentace řecko – římský zápas: OLDŘICH VARGA
OLDŘICH VARGA
Datum narození: 1. 12. 1993
Klub: TJ Jiskra Havlíčkův Brod
Reprezentant od: 2008
Zápas trénuji od: 4 let
Úspěchy:
3. Místo v Estonsku na turnaji Palusalu
9. místo ME Juniorů 2012 Záhřeb
3. místo GP of Germany Dortmund 2016
Kdy jsi začal se sportem?
Zápas byl můj první sport, který jsem zkusil. Poté jsem byl ještě na tréninku hokeje, který mě tolik neoslovil, a proto jsem zůstal u zápasu.
Kdo tě přivedl k zápasu?
K zápasu mě přivedl taťka, který byl i svého času mým reprezentačním trenérem v kadetech.
Co tě na zápasu nejvíc baví?
Na zápasu je skvělé, jak je to těžké. Je spousta stylů a způsobů, jak být nejlepší. Každý má svůj osobitý styl a každý může porazit téměř každého. Zápas je komplexní sport, kde člověku nestačí jen jedna schopnost či dovednost. I proto si myslím, že je zápas jedním z nejlepších sportů pro děti.
Jaká je tvá oblíbená technika?
Každý, kdo mě zná, by se určitě pousmál, při položení téhle otázky. Nejsem technický typ, a proto při mém zápase spoléhám na fyzickou připravenost. Proto je můj výkon vždy hodně ovlivněn aktuálním stavem. Jednoduše na tom vždy musím být kondičně lépe, než můj protivník, protože zřídka kdy překvapím nějakou „technikou“. Přes to všechno myslím, že nejvíce bodů získávám z koršunů (technika v parteru).
Máš nějaký talisman či rituál před závodem?
Mám svoji speciální rozcvičku složenou z cviků, které jsem si za poslední léta posbíral od různých lidí, se kterými spolupracuji. Při rozcvičce si udělám takovou revizi toho, jak se cítím a začnu si povídat sám se sebou. Před zápasem mám ještě nějaké maličkosti.
Jak vypadá tvá příprava před olympiádou, jak často trénuješ a jaká je skladba tvých tréninků?
Termín „příprava před Olympiádou“ je teď poněkud zavádějící. OH budou za rok a půl. Tím se nám úplně změnilo tréninkové období. Nyní jsme dostali pár týdnů volno, abychom si dali do kupy všechna naše zranění a dostali se do psychické pohody. V tomto období tedy trénuji 6x týdně. Tréninky jsou především kondičního charakteru. Normálně je každý kondiční trénink zaměřený na specifičnost našeho sportu. Teď není jasné, kdy se zase dostaneme na mezinárodní žíněnku, a tak je čas na obecnou silovou přípravu. Po tomto „zotavovacím“ období se zase začne trénovat 8-9x týdně.
Co rád děláš ve volném čase?
Volný čas pro mě moc neexistuje. Naše situace není úplně ideální pro vrcholové sportovce, přesto každý děláme vše, co můžeme, abychom byli co nejlepší. Nechtěl jsem dopadnout tak, že když skončím se zápasem, budu začínat od nuly. Proto při sportu i pracuji. Sice podnikám, takže si mohu práci přizpůsobit tak, abych stíhal všechny tréninky, tím ale mizí všechen můj volný čas před, mezi nebo po tréninku. Je to tedy tak, že po tréninku běžím do práce, z práce na druhý trénink a poté zase do práce. Když to vyjde a mám třeba volnou sobotu, rád trávím čas na motorce, čtením nebo se svým psem.
Čeho bys rád dosáhl v životě?
Olympijské hry nebo mistrovský titul ze světové či evropské soutěže zní nádherně. To jsou však sportovní cíle, které mají horizont pár dalších let. Tím život ovšem nekončí, a tak bych rád dosáhl i toho, že budu v životě šťastný a budu mít čas na to co chci.