Evropská kvalifikace na olympiádu: Artur Omarov byl blízko postupu do Ria

Středa, Duben 20th, 2016

Od pátku 15. do neděle 17. dubna probíhal v srbském Zrenjaninu evropský kvalifikační turnaj na olympijské hry 2016. O letenky do Ria se utkali muži v řeckořímském i volném stylu, ale také ženy volnostylařky. Postupový klíč byl v Srbsku velmi obtížný: Na olympijské hry postoupili v každé váhové kategorii pouze finalisté. Podobné to ovšem bude i na dalších dvou, tentokrát už světových kvalifikacích.

Do Srbska odcestovala také česká výprava, ve které nechyběly dvě reprezentantky Adéla Hanzlíčková a Lenka Hocková-Martináková, za řeckořímský styl pak do Zrenjaninu odcestovali David Vála a Artur Omarov. A byl to právě posledně jmenovaný, který si na tento velmi důležitý turnaj přivezl vynikající formu, kterou dokázal zaskočit i papírové favority.

Artur Omarov zápasil ve váze do 85 kilogramů v konkurenci dalších 19 zápasníků z celé Evropy, kteří se toužili probojovat na srpnový turnaj pod pěti kruhy. Díky losu se český reprezentant vyhnul kvalifikaci, hned v osmifinále se mu ale postavil velmi těžký soupeř. Gruzínec Roberti Kobliashvili dosáhl letos ve svých 22 letech velkého úspěchu, když si v březnu z mistrovství Evropy přivezl stříbrnou medaili. I díky tomu byl před osmifinálovým střetnutím s českým zápasníkem určitě favoritem a jistě pomýšlel na to, že by se rád z tohoto turnaje kvalifikoval na olympijské hry. Tyto papírové předpoklady se během prvního kola zápasu naplňovali, když Gruzínec odcházel na přestávku při vedení 1:0. Pak ale přišly velké chvíle Artura Omarova, když byl v první minutě druhého kola aktivnější, soupeře si vypasovával oběma rukama a když se pak gruzínský reprezentant rozhodl pro přední suple, Omarov jej dokonale zaskočil a téměř se mu povedlo zápas ukončit lopatkovým vítězstvím. K tomu nakonec nedošlo, ale výsledkem bylo vedení 4:1, které ještě zvládl do konce zápasu navýšit na konečných 6:1 a zhatit tak plány gruzínské výpravy na postup Kobliashviliho do čtvrtfinále.

V tom naopak nastoupil k dalšímu utkání český borec, kterému se do cesty postavil další nelehký soupeř v podobě mladého Švéda Kristoffera Zakariase Berga. Ten byl jednak před nedávnem třetí na mistrovství Evropy do 23 let, navíc ale dokázal v Srbsku ve čtvrtfinále porazit na technickou převahou Poláka Damiana Janikowskiho, bronzového medailistu z olympijských her v Londýně 2012 a vicemistra světa z roku 2011. Ale ani švédský reprezentant v sobotu na evropské kvalifikaci nenašel recept na výborně takticky zápasícího Artura Omarova, který ten den přesně věděl, kdy má zaútočit a kdy si naopak hlídat svou pozici. Výsledkem byla další výhra na body, tentokrát 5:3, a především postup do semifinále. Zbýval poslední krok, poslední výhra a český reprezentant se mohl radovat z postupu do Ria.

Jeho soupeřem o olympiádu byl Bulhar Bayryakov. Zápasník, kterého dokázal Artur Omarov už několikrát porazit a nikdy s ním neprohrál. Bohužel se ukázalo, že poslední krok je nejtěžší a že v Srbsku se na papírové předpoklady spolehnout nedá. Po prvním kole prohrával Artur 0:2 na body, což ale při jeho taktickém výkonu ještě neznamenalo vůbec nic. Bylo jasné, že v druhém kole zvýší svou aktivitu a dostane možnost bodovat v parteru. To se také stalo hned v první minutě druhého kola a zdálo se, že taktika českého reprezentanta ponese své ovoce. Bulhara zabral ruka – hlava a otočil za dva body tak, že Bulhar zůstal v lopatkové pozici. V tu chvíli se zdálo, že je konec a propukne česká radost. Jenže se ukázalo, že snažit se utáhnout soupeře a ukončit zápas byla osudová chyba. Bulhar se náhle vzepjal a Omarova, který právě přeskakoval nohama na druhou stranu, aby ho utáhl, přehodil rovnou na lopatky, které rozhodčí také odplácal. Namísto postupové radosti tak zavládl na české straně smutek a zmar. Olympiáda byla v jednu chvíli tak strašně blízko, aby se v dalším okamžiku opět vzdálila do neznáma. Přes veškeré zklamání ale český zápasník nastoupil i k zápasu o třetí místo, které z pohledu postupového klíče už nic neřešilo. Jeho soupeř se ale rozhodl jinak, utkání skrečoval a Artur Omarov si tak ze Srbska odvezl bronzovou medaili, která by za jakýchkoliv jiných okolností měla cenu zlata, tentokrát jí ale doprovázel velký pocit hořkosti.

Zbylým členům české reprezentace se v Srbsku zdaleka tak nedařilo, i když David Vála nakonec přidal druhou bronzovou medaili pro Českou republiku. Zatímco velká naděje na postup do Ria Adéla Hanzlíčková podlehla ve váze do 63 kilogramů v prvním kole Ázerbájdžánce 4:10 na body, na mezinárodní žíněnky se navrátivší veterán Vála nedokázal dotáhnout do vítězného konce první kolo váhy do 98 kilogramů proti Maďarovi Vargovi, když ztratil vedení 2:1 po první polovině zápasu. Následně ale díky postupu maďarského reprezentanta do finále (a na olympiádu) postoupil do repasáží, kde mu dvakrát nenastoupil soupeř a David tak obsadil třetí místo. Lenka Hocková-Martináková bohužel hned první den kvalifikace prohrála s Řekyní na technickou převahu soupeřky.

Evropská kvalifikace byla ale pouze první ze tří možností, jak se čeští zápasníci a české zápasnice mohou na olympiádu v Riu kvalifikovat. Další dvě možnosti ale už budou celosvětové kvalifikační turnaje, přičemž program je neskutečně náročný. Už tento pátek čeká Artura Omarova, Davida Válu a nově také Filipa Dubského a Pavla Powadu kvalifikační turnaj v mongolském Ulánbátaru, hned v sobotu je pak doplní Lenka Hocková-Martináková a Adéla Hanzlíčková. Věřme, že se alespoň jednomu z nich podaří přiblížit se olympijské kvalifikaci tak, jak se to povedlo Arturovi Omarovovi v sobotu, a že tentokrát tuto šanci promění.

Facebook Komentáře

Spojte se s námi Facebook ico Youtube ico
Kontakty
P.O. BOX 40
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6
Tel.: +420 242 429 222
Fax: +420 242 429 222
E-mail: zapas@cuscz.cz
United World Wrestling United World Wrestling Europe
Nahoru Copyright 2020 © deSigno Solutions s.r.o. - Všechna práva vyhrazena