Český zápasník Artur Omarov triumfoval na Grand Prix v Záhřebu

Neděle, Leden 24th, 2016

Příprava české reprezentace v zápase řeckořímském na blížící se olympijské kvalifikační turnaje je v plném proudu a její součástí je i řada mezinárodních turnajů. V sobotu 23. ledna prověřila aktuální formu český zápasníků Grand Prix Zagreb Open 2016, kam přijely v rámci přípravy také reprezentace Maďarska, Polska, Slovenska, Rakouska, Německa, Srbska, ale také třeba Argentiny, USA a několika dalších zemí. Česká republika byla zastoupena celkem šesti reprezentanty v pěti váhových kategoriích, přičemž nejvýrazněji se prezentoval Artur Omarov, který ve váze do 98 kg slavil zlato. Druhý cenný kov v podobě bronzu pak přidal Jan Žižka ve váze do 71 kg.

Chomutovský zápasník Artur Omarov se v Záhřebu představil nezvykle v druhé nejtěžší váhové kategorii, na vrcholných soutěžích totiž reprezentuje ve váze do 85 kg. „Zvolili jsme v Chorvatsku vyšší váhovou kategorii čistě proto, že jsem teprve před 14 dny zápasil svou obvyklou váhu ve Finsku a nechtěl jsem se v přípravě vyčerpávat podruhé za dva týdny shazováním,“ vysvětlil Omarov náhlý přechod o váhu výš. Nutno připomenout, že dva týdny zpět ve Finsku skončil třetí, když prohrál pouze s Litevcem Aleksandrem Kazakevičem těsně 1:2 na body. Litevský reprezentant má přitom na svém kontě bronz z olympijských her 2012 v Londýně.

Nečekaná “návštěva“ ve váze do 98 kg v Záhřebu ale přinesla českému zápasníkovi stejně nečekaný triumf. Nejprve se na něj usmálo trochu štěstí při losu, kdy s nejnižším vylosovaným číslem nemusel jako jediný absolvovat kvalifikaci a díky tomu, že ve váze startovalo sedm zápasníků, čekal automaticky na semifinálového soupeře. Tím byl nakonec americký zápasník Daniel Miler. „Jako úvodní taktiku jsem zvolil tlak. Chtěl jsem Američana utavit, a tak jsem to do něj hned od začátku, jak se říká, pustil. Ukázalo se ale, že to nebylo rozumné rozhodnutí, protože jsem asi po 30 sekundách ulétl z postoje za 4 body. Naštěstí jsem se uklidnil, začal zápasit více takticky a stahoval jsem bod po bodu jeho náskok, do konce prvního kola už jsem vedl a nakonec jsem celý zápas ukončil před časovým limitem na technickou převahu,“

líčí zápas o postup do finále Omarov.

V boji o zlato ho čekal další zápasník z USA Joe Rau, který Spojené státy reprezentoval v roce 2014 na mistrovství světa ještě ve váze do 80 kg, od té doby ale přestoupil o dvě váhové kategorie výš. Ale ani tento kvalitní a zkušený soupeř českého reprezentanta v cestě za zlatem nezastavil. „Tentokrát jsem chtěl zápasit více takticky, nehnat se hned nutně do tlaku.

I proto jsem byl jako první dvakrát napomenut pro pasivitu a šel jsem do parteru, kde mě Američan dvakrát otočil. Znovu jsem tedy prohrával 0:4 a bylo potřeba změnit taktiku. Začal jsem šlapat a dostávat soupeře pod tlak. To neslo své ovoce a bod po bodu jsem jeho náskok stahoval. Výsledkem bylo vedení a výhra na body 6:4.“

K zlaté medaili Artura Omarova přidal ještě ve váze do 71 kg bronzovou medaili Jan Žižka. Na pátém místě skončili Petr Novák a Pavel Powada ve váze do 80 kg, stejnou příčku obsadil také Oldřich Varga ve váze do 75 kg. Filip Dubský skončil jedenáctý ve váze do 66 kg.
Česká reprezentace se dlouhodobě připravuje na nejdůležitější část letošní sezóny, kterou budou kvalifikační turnaje na olympijské hry v Rio de Janeiru. Souboje o letenku do Brazílie proběhnou na třech turnajích, nejprve v Srbsku (15. – 17. dubna), následně v Mongolsku (22. – 24. dubna) a pak v Turecku (6. – 8. května).

Facebook Komentáře

Spojte se s námi Facebook ico Youtube ico
Kontakty
P.O. BOX 40
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6
Tel.: +420 242 429 222
Fax: +420 242 429 222
E-mail: zapas@cuscz.cz
United World Wrestling United World Wrestling Europe
Nahoru Copyright 2019 © deSigno Solutions s.r.o. - Všechna práva vyhrazena