Artur Omarov pátý na Thor Masters 2018: Výsledek nic neznamená, vyhlížím evropský šampionát

Neděle, Únor 25th, 2018

„Bylo to takové malé mistrovství Evropy,“ zhodnotil kvalitu letošního ročníku dánského turnaje Thor Masters český reprezentant v řeckořímském zápase Artur Omarov. Během 24 hodin absolvoval na tomto turnaji pět těžkých zápasů, dva šestiminutové duely stihl ještě v pátek 23. února v podvečer, další tři souboje pak přidal během soboty. V jeho váhové kategorii do 97 kilogramů bylo naváženo celkem 21 zápasníků z různých koutů Evropy včetně silných reprezentací z Německa, Maďarska nebo Rakouska. Nechyběli ale také zápasníci ze zámoří, konkrétně USA a Kanady. Česká reprezentace na tento turnaj přijela s 5 reprezentanty, nejúspěšnějším z nich byl právě Artur Omarov, který po třech výhrách a dvou prohrách skončil na skvělém pátém místě.

O rodákovi z Dagestánu, který od svých 4 let žije v Chomutově a vždy reprezentoval Českou republiku, je známé, že pokud nezíská medaili, pak ho páté místo nezajímá ani v případě, že je to na prestižním turnaji a po několika cenných vítězstvích. Jeho ambice jsou vždy medailové. Tentokrát to ale tak úplně neplatilo: „Do turnaje jsme šli z plné přípravy a hned po něm zde v Dánsku pokračujeme dalším soustředěním. Vše, co teď absolvujeme, je v rámci přípravy na mistrovství Evropy v Rusku za dva měsíce. A nic jiného momentálně nemá větší prioritu. Proto i kdybych teď v Dánsku vyhrál celý turnaj, nebyl by to důvod k nějaké velké radosti. Ano, potěšilo by to, ale podstatný bude výsledek na evropském šampionátu. Mohl bych vyhrát všechny přípravné turnaje, ale pokud pak nepřivezu medaili z Evropy, nikdo si na nějaké medaile z předchozích turnajů ani nevzpomene,“ přemítá Artur o významu právě proběhnutého turnaj v Dánsku.

Artur Omarov během přestávky zápasu na mistrovství světa v Paříži 2017

Cílem pro českého reprezentanta v Dánsku tedy nebyla medaile, ale chtěl, jak sám říká, absolvovat co nejvíce utkání. Systém dánského turnaje, který je rozdílný od turnajů mezinárodní zápasnické federace včetně mistrovství Evropy, tomuto cíli nahrával. Jedna prohra totiž neznamenala stopku, zápasníci byli rozděleni do dvou skupin a postupně zápasili každý s každým, vypadával ten, kdo si na žíněnce připsal druhou prohru. „Je pravda, že když jsem před turnajem přemýšlel o tom, že bych zde chtěl zápasit pětkrát, říkal jsem si, že by to znamenalo zisk medaile. Nakonec to ale stačilo jen na páté místo,“ popisuje Omarov, jak náročná soutěž to na severu Evropy letos byla. Když vyhrál v prvních třech utkáních, zdálo se, že opravdu za medailí míří. Dvě prohry ho pak ale z bojů o cenné kovy vyřadily.

V prvním zápase Artur porazil Němce Rolfa Linkeho 3:0 na body, ještě v pátek pak absolvoval naprosto vyrovnanou bitvu se silným Maďarem Adamem Vargou. Výsledek 1:1 na body znamenal díky poslednímu připsanému bodu výhru českého zápasníka. Sobotní část turnaje pak Omarov otevřel jednoznačnou výhrou na technickou převahu nad Dánem Mathiasem Bakem. Pak už ho čekal mladý Fin Arvi Savolainen, který loni ovládl mistrovství Evropy juniorů. Přes slibný začátek, kdy Artur na konci prvního kola vedl 1:0, dokázal nakonec finský talent duel otočit ve svůj prospěch a vyhrát 5:1 na body.

„Prohrál jsem si ten zápas vlastními chybami. I kvůli těmto školáckým hrubkám jsem dnes v noci dost špatně spal,“ přiznává den po turnaji Omarov a pokračuje v ohlédnutí za momenty, které ho stály utkání s finským reprezentantem Savolainenem: „Byl jsem hodně unavený z těch přechozích zápasů, cítil jsem, jak mi tuhnou ruce. Deset sekund před koncem prvního kola jsem se proto trochu uvolnil s tím, že on už do přestávky nic nezkusí a já si trochu více odpočinu, abych zmobilizoval síly do druhého dějství. To byla strašlivá chyba, Fin zaútočil asi 5 sekund před koncem, a když útok za dva body dokončil, mohl jsem ty tři sekundy před pauzou nadávat jen sám sobě. No a ve druhém kole jsem mu z vlastního nadějného útoku daroval další dva body, tím bylo rozhodnuto.“

Když pak Artur v posledním zápase s později stříbrným Rakušanem Danielem Gastlem udělal další dvě chyby při vlastních útocích a prohrál rychle na technickou převahu soupeře, byla jeho cesta turnajem u konce. Nijak tragicky to ale nevnímal. Cíl v podobě pěti zápasů splnil, výsledek není v tuto chvíli tak podstatný. To se změní až v úterý 1. května v ruském městě Kaspijsk na pobřeží Kaspického moře. Tam už se na evropském šampionátu bude rozhodovat o tom, zda byla několikaměsíční tvrdá příprava úspěšná.

Konečná tabulka skupiny A váhové kategorie do 97 kg

Stejně to bude mít určitě také Oldřich Varga, který v Dánsku absolvoval jen o jeden zápas méně než Artur Omarov. V pátek vlétl do turnaje dvěma výhrami, když nejprve porazil 3:1 na body Švýcara Nicolase Christena, poté si poradil také s Dánem Frederikem Ekstrømem, kterého porazil 2:1 na body. V sobotu už se mu bohužel tolik nedařilo a po dvou prohrách (na technickou převahu 1:9 s Američanem Jesse Porterem a na body 2:5 s Maďarem Martinem Szabo) obsadil výborné 10. místo z 22 zápasníků váhy do 77 kilogramů.

Z dalších českých reprezentantů si jedinou výhru připsal už jen Matouš Morbitzer ve váze do 72 kilogramů, když ve druhém kole porazil Slováka Leoše Drmolu 7:4 na body. V dalším zápase s Finem Toni Ojalou si ale Matouš poranil žebra, utkání musel vzdát a neabsolvuje v Dánsku ani následné soustředění, čeká ho cesta domů. Přesto obsadil také velmi slušné 10. místo z 21 zápasníků. Jan Žižka ve stejné váhové kategorii a Štěpán David ve váze do 130 kilogramů prohráli v prvních dvou kolech a z turnaje vypadli.

Petr Vurbs, tiskový mluvčí Svazu zápasu ČR

Facebook Komentáře

Spojte se s námi Facebook ico Youtube ico
Kontakty
P.O. BOX 40
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6
Tel.: +420 242 429 222
Fax: +420 242 429 222
E-mail: zapas@cuscz.cz
United World Wrestling United World Wrestling Europe
Nahoru Copyright 2020 © deSigno Solutions s.r.o. - Všechna práva vyhrazena