Adéla Hanzlíčková ovládla turnaj v Sofii, Lenka Hocková-Martináková třetí

Sobota, Březen 24th, 2018

Kvalitně obsazený mezinárodní turnaj mužů i žen v zápase řeckořímském a volném stylu se pod hlavičkou mezinárodní zápasnické federace United World Wrestling konal ve čtvrtek 22. března a v pátek 23. března v bulharské Sofii. Turnaje se kromě domácí reprezentace účastnily také výběry Ruska, Ázerbájdžánu, Polska, Maďarska, Kazachstánu, Japonska, Turecka, Moldávie, Gruzie, Řecka, Ukrajiny, Koreje a dalších zemí. Českou republiku na této akci reprezentovala dvojice volnostylařek Adéla Hanzlíčková a Lenka Hocková-Martináková. Obě zápasnice si z Bulharska odvážejí medaile, přičemž především perfektní výkon a zisk zlata v podání třiadvacetileté Adély Hanzlíčkové ve váhové kategorii do 65 kilogramů je velkým příslibem pro letošní sezonu. Hocková-Martináková ve váhové kategorii do 55 kilogramů obsadila třetí místo.

Adéla Hanzlíčková měla ve své hmotnostní kategorii celkem 10 soupeřek, los jí navíc ve čtvrtek přisoudil start v kvalifikačním kole. V tom narazila na maďarskou reprezentantku Gabrielu Sleisz, která se ukázala být velmi houževnatou soupeřkou. Češka si dokázala vytvořit slibný bodový náskok 6:1, o ten ale s blížícím se koncem utkání přišla a náhle prohrávala 6:7. Nakonec se ale Adéle Hanzlíčkové podařilo srovnat skóre na 7:7 a díky bodově lépe hodnocené technice se stala vítězkou tohoto kvalifikačního dramatu. „První zápasy mívám často slabší a tady to nebyla výjimka. Vytvořila jsem si náskok, ale pak jsem se špatně bránila a bylo z toho těsné vítězství. Pak už jsem se do toho ale dostala a další zápasy byly lepší,“ komentuje napínavý vstup do turnaje Hanzlíčková.

Ve čtvrtfinále na ni čekala Španělka Nerea Pampin. Od začátku utkání bylo evidentní, že se česká účastnice olympijských her 2016 cítí na žíněnce mnohem jistěji. Za příznivého bodového stavu 10:2 se jí podařilo zápas přibližně minutu před koncem ukončit položením soupeřky na lopatky. O postup do finále se pak Hanzlíčková ještě ve čtvrtek večer střetla s Ázerbájdžánkou Elis Manolovou. Šlo o velmi vyrovnaný zápas, ve kterém si ale česká reprezentantka počínala zkušeně, kontrolovala situaci a čekala na šanci, díky které by utkání rozhodla. Taková šance přišla těsně před koncem zápasu a Hanzlíčková ji využila dokonale. Pouhé čtyři sekundy před vypršením časového limitu ukončila utkání opět položením soupeřky na lopatky. V pátek večer ji tak čekal duel o zlato se zkušenou šestadvacetiletou Ruskou Svetlanou Babushkinovou.

Zleva: Adéla Hanzlíčková, Milan Hemza, Lenka Hocková-Martináková (foto Adéla Hanzlíčková)

Tato bronzová medailistka z mistrovství Evropy žen v roce 2013 procházela turnajem naprosto hladce, ve dvou utkáních nedovolila soupeřkám ani jeden technický bod a po dvou minutách oba zápasy ukončila vítězstvím na lopatky. Jenže finálové střetnutí s mladou Češkou mělo úplně jiný scénář. Hanzlíčková od první sekund zápasila bez náznaku respektu a předváděla jeden úspěšný útok za druhým. Když si za stavu 4:0 připsala další čtyři body za dvě přetočení soupeřky, po dvou minutách zápasu jí nečekaně zbývaly pouze dva body do technické převahy, která by znamenala její vítězství. Tyto dva body Adéla Hanzlíčková přidala za malou chvíli dalším porazem v postoji a mohla se radovat z výhry i zlaté medaile. „Před finále jsem neřešila, jestli je Ruska zkušenější nebo jestli má nějakou velkou medaili. Neměla jsem připravenou ani žádnou zvláštní taktiku, ta se totiž stejně vždy mění až v průběhu utkání podle toho, co se děje na žíněnce. A já jsem ten typ, který si kolikrát ani nepamatuje, co přesně se v tom zápase událo. Často jsem v takovém stavu a koncentraci na zápas, že si to zpětně nevybavím,“ popisuje Adéla Hanzlíčková své dojmy ze zlatého finále.

Trenér volnostylařské reprezentace Milan Hemza mohl být s výkonem svojí svěřenkyně určitě spokojený. Dobře se ale prezentovala také druhá česká zápasnice Lenka Hocková-Martináková. Ta sice ve čtvrtek prohrála svůj čtvrtfinálový duel váhové kategorie do 55 kilogramů s Kazaškou Marinou Sednevovou, když ke konci utkání ztratila nadějné vedení a podlehla soupeřce 2:4 na body. Sednevová pak ale postoupila do finále, díky čemuž Lenka Hocková-Martináková mohla v pátek zápasit o bronz. Proti ní stála domácí zápasnice Sezen Belberová, která byla velmi nepříjemnou soupeřkou. Češka opět brzy vedla 2:0 na body, tentokrát se jí ale vedení podařilo udržet až do konce a zvítězit 3:1. „Ve čtvrtfinále jsem dlouho vedla, ale v poslední minutě jsem o vítězství přišla. S tímto problémem bojuji delší dobu, hodně zápasů prohraji v závěrečných sekundách. Neudržím koncentraci, začnu být pasivní. V boji o bronz jsem to nechtěla připustit, zároveň jsem se ale musela připravit na to, že domácí zápasnici poženou fanoušci a bude zápasit hodně agresivně. To se také stalo a posledních dvacet sekund jsem musela ustát obrovský tlak. Nakonec se to podařilo a já jsem ráda, že si domů vezu medaili,“ neskrývala úlevu a radost Lenka Hocková-Martináková.

První vrchol sezony 2018 čeká na české reprezentantky v prvních květnových dnech, kdy se v Rusku koná mistrovství Evropy. Aktuální výsledky i výkony českých zápasnic v Bulharsku jsou před tímto šampionátem určitě velkou nadějí.

Petr Vurbs, tiskový mluvčí Svazu zápasu ČR

Facebook Komentáře

Spojte se s námi Facebook ico Youtube ico
Kontakty
P.O. BOX 40
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6
Tel.: +420 242 429 222
Fax: +420 242 429 222
E-mail: zapas@cuscz.cz
United World Wrestling United World Wrestling Europe
Nahoru Copyright 2020 © deSigno Solutions s.r.o. - Všechna práva vyhrazena